Sousoší bylo postaveno v první polovině 18. století zásluhou bratří rytířů Bevier – Freiriedt. Původně však sousoší stálo o několik metrů dále, směrem k nynější prodejně Jednoty. V roce 1909 již bylo sousoší značně poškozeno, ale díky iniciativě bílovického faráře P. Inocence Obdržálka a rovněž starosty a zemského poslance Františka Chlebuse, bylo přistoupeno k jeho opravě a zároveň i přemístění do dnešního místa…
ZobrazitOd roku 1749 stávala za vsí při cestě do Hradčovic socha Panny Marie Bolestné. Socha dosti trpěla nepřízní počasí, a když si jednou u ní hrály děti z vesnice, poškodily část sochy. Jeden hoch šplhal po soše a utrhl jí nohu. Místní tesař udělal nohu novou, ze dřeva. Barevný nátěr sochy pak opravu zamaskoval. Po opravě sochy se některé bílovické ženy rozhodly požádat tehdejšího faráře P. Inocence Obdržálka, zda by se nad sochou nepostavila malá dřevěná kaplička…
ZobrazitNachází se u cesty vedoucí do Uherského Hradiště. Kříž byl vysvěcen 1. září roku 1895 a jeho donátory byli manželé Antonín a Anna Šimčákovi, podsedníci hospodařící na statku čp. 8 v Bílovicích. Nově byl opraven v červenci roku 2008 Obecním úřadem Bílovice.
ZobrazitKříž se nachází u hraničky s Nedachlebicemi a nechala jej postavit ovdovělá Viktorie Dostálková, výminkářka na čtvrtlánu čp. 64 v roce 1925. V roce 2008 opravil naklánějící se poškozený kříž bílovický diplomovaný specialista v oboru sochařství a restaurování kamene Tomáš Kopčil.
ZobrazitNachází se u cesty do Březolup a nechala jej v roce 1911 postavit vdova Uršula Lysoňková, hospodařící na podsedku čp. 15 v Bílovicích, která přežila dva své manžely, bratry Jana a Karla Lysoňkovi. Povolení ke stavbě kamenného kříže vydalo obecní představenstvo dne 27. října 1911.
ZobrazitNachází se pod schody vedoucími do kostela. Byl postaven v roce 1911 při příležitosti svatých misií. Kříž byl vysvěcen v neděli 22. ledna 1911 a nechala jej postavit z hořického pískovce nákladem Viktorie Dostálková, která hospodařila na čtvrtlánu čp. 64.
ZobrazitV letech 1962 až 1964 probíhaly povrchové úpravy okolí kostela. Část hřbitova a chodníky kolem kostela byly vydlážděny a po pravé straně kostela farníci postavili sochu Božského srdce Páně. Tuto sochu daroval Ludvík Dovrtěl z Nedachlebic. Sochu zakoupil již dříve a původně měla stát v Nedachlebicích. Nebylo mu to místními úřady povoleno s doporučením, aby se socha postavila na církevním místě v blízkosti kostela.
ZobrazitKříž upomíná na misie, které v Bílovicích v roce 1868 prováděli Redemptoristé z Litovle. Byl zhotoven již dříve, protože na jeho podstavci je letopočet 1865. Z druhé strany je vytesaný monogram WB, který označuje autora díla Václava Becka z Kroměříže.
ZobrazitNachází se ve Včelarech u cesty do Uherského Hradiště. Místo původního dřevěného kříže jej nechali v roce 1874 postavit bezdětní včelarští mlynáři František a Josefa Liškovi.
ZobrazitKapličky na hřbitově vznikly z popudu bílovického faráře P. Inocence Obdržálka, který ve snaze ozdobit bílovický hřbitov, navrhl v roce 1917 farníkům výstavbu čtrnácti kapliček křížové cesty po celém obvodu hřbitova. Každé zastavení mělo být zároveň hrobkou rodiny dotyčného dárce. Plány na kapličky zhotovil architekt a stavitel Dominik Fey z Uherského Hradiště. Pro válečné události a státní převrat v roce 1918 se s pracemi započalo až v roce 1919…
Zobrazit