Zámeckou budovu postavil majitel bílovického manství Ferdinand hrabě Laurencin-ď Armond v letech 1812 až 1813 v empírovém stylu s výrazným rizalitem. Nahradila starou již zchátralou bílovickou tvrz, prvně připomínanou roku 1592 v urbáři bílovického panství. Kde asi tato tvrz stávala, dnes není známo, více by napověděl archeologický průzkum…
ZobrazitJak vypadal střed obce, kde se nyní nachází zámecký park, se prvně píše v urbáři bílovického léna z roku 1592. Podle něj byla v Bílovicích nově a dobře vystavěná tvrz, kolem níž byl vodní příkop plný ryb. Blízko tvrze se nacházel rybníček, z něhož se brala voda do nedalekého pivovaru. Nad maštalemi se nacházela oplocená zahrada, v níž byla besídka, která sloužila panstvu k posezení…
ZobrazitFarnost se poprvé připomíná v roce 1366. Samotnou stavbu kostela z druhé poloviny 14. století dosvědčuje nález okna gotického kostela v presbyteriu a zbytek opěrného pilíře na schodišti věže.
ZobrazitFarní budova byla v Bílovicích postavena spolu s kostelem po roce 1366. Za třicetileté války a následného vpádu Tatarů v roce 1663 byla pobořena. Nově byla postavena před rokem 1713. Byla to jednoduchá budova o dvou patrech, v rozích se opírající o mohutné pilíře. Podle vyobrazení ve farní kronice, farní budovu obklopovaly ze strany od kostela dřevěné předsíně, které chránily příchozí před nepohodou. Z fary vedla dřevěná krytá chodba ke kostelu, prvně připomínaná v roce 1775…
ZobrazitPři bourání farní zdi bylo v roce 2007 nalezeno torzo hlavy boha Januse. Jak se ve zdi objevila, nebylo dosud objasněno. Socha boha Januse se obvykle umisťovala u vchodů do objektu. Jeho dvojí tvář znázorňuje změnu nebo i dobro a zlo.
ZobrazitPrvní zmínka o palírně v Bílovicích se váže k roku 1646. Tehdy po smrti pána Štěpána Ledenického z Ledenic byl pořízený inventář jeho části bílovického léna. V letech 1718 až 1727 nechal první držitel léna z rodu Bevier-Freiriedt Jan Křtitel vybudovat novou vinopalnu. V roce 1841 byla pálenice nově vybudovaná a disponovala 3 pokoji, kuchyní a spižírnou…
ZobrazitPrvně se pivovar připomíná v urbáři Petra Skrbenského z Hříště z roku 1592, kde se píše, že pivovar je dobře vystavěný a vaří se v něm 17 beček piva týdně. Panský pivovar zanikl před rokem 1833. Důvodem zániku bylo spojení s březolupským panstvím za Logothettiů, kdy byl upřednostněn březolupský pivovar na úkor našeho…
ZobrazitPůvodní budova školy stála v místech dnešního parkoviště před starou budovou bývalé obecní školy. Budova školy byla malá, krytá slaměnými došky a v roce 1791 ji navštěvovalo 30 žáků ze 45 zapsaných dětí. V roce 1830 za pomocí arcibiskupského patronátního úřadu, obcí Bílovice a Včelary, se postavila na stejném místě nová škola…
ZobrazitByla postavena v letech 1911 až 1912, protože stávající budova školy již kapacitně nestačila. Později sloužila jako škola druhého stupně, tak zvaná Měšťanská škola. Po roce 1975 se stala majetkem MNV v Bílovicích. Byla zde zřízena učebna sousední mateřské školky a ostatní místnosti se pronajímají firmám a spolkům.
ZobrazitNachází se u cesty do Topolné. Pochází stejně jako sousoší svaté Panny Marie Bolestné z první poloviny 18. století. Kříž byl zhotoven z nekvalitního pískovce a do dnešních dnů se dochoval v dosti poškozeném stavu. Z tohoto důvodu byl kříž v roce 2003 rozebrán a provizorně uložen v budově obecní pálenice. S finanční podporou Zlínského kraje…
Zobrazit